Se afișează postările cu eticheta Rusia. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Rusia. Afișați toate postările

luni, 30 noiembrie 2009

Marea Rasturnare


Dupa ce ani de-a randul Marea Britanie s-a razboit cu Rusia pe teme energetice, acum o coteste spre energia furnizata de aceasta. Gazoductul Nord Stream va fi prelungit pana in portul Sufolk, unde Gazprom UK va prelua 4 miliarde de metri cubi din 2012 pentru a alimenta piata britanica. Aceasta este dependenta 50% de gazul de import.

Prelungirea Nord Stream pana in teritoriul unuia dintre cele mai critice state la adresa Rusiei si a practicilor sale energetice, vine dupa o rasturnare de situatie, cu Marea Britanie blocand acesul Gazprom la achizitia Centrica sau chinurile prin care au trecut gigantii petrolieri britanici BP si Shell in activitatea din Rusia. Otravirea lui Alexander Litvinenko in 2006 turnase mai mult gaz pe focul relatiilor, dupa ce suspectul Andrei Lugovoy a ajuns parlamentar rus.

Mai multe aici.

duminică, 29 noiembrie 2009

De ce se reorienteaza conglomeratele sud-coreene catre Rusia?


Lipsa de vointa a companiilor europene, americane si japoneze de a imparti tehnologie cu rivalii coreeni trimite conglomeratele din Coreea de Sud sa se reorienteze spre Rusia, unde fiecare stat cimenteaza slabiciunea celuilalt prin colaborari.

Companiile din Coreea de Sud sunt percepute ca rivali remarcabili de japonezi in industria electronica (Samsung, LG), de cele din SUA in privinta autoturismelor (Hyundai, Kia, Daewoo), sunt temute de gigantii indieni ai otelului ArcelorMittal si Tata Steel (POSCO, Hyundai Steel), de conglomeratele franceze in domeniul nuclear (Korean Electric Power) sau de China- cu care concureaza pentru achizitia de resurse energetice ieftine (Korea Oil Corp, Kogas, Korea Resources Corp). Cu alte state ale lumii, ca Norvegia sau statele arabe, este concurent inversunat pentru a investi imensele resurse adunate de fondul suveran (Korea Investment Corp) sau de fondul de pensii (National Pension Service).

Cu statul de "tigru asiatic" si beneficiind de scaderea monedei nationale, won-ul, care a dat un impuls major exporturilor, Coreea de Sud si companiile sale sunt printre cei mai competitivi adversari ai statelor dezvoltate.

Cititi mai mult pe Renne.ro.

marți, 22 septembrie 2009

Arabii sar la gatul rusilor dupa marirea productiei de petrol


In timp ce Rusia a devenit cel mai mare producator mondial de titei, membrii Organizatiei Statelor Producatoare si Exportatoare de Petrol (OPEC) au luat la ochi administratia de la Kremlin pentru ca a castigat 20 de miliarde de dolari trisand in plina criza ceilalti producatori.

Exporturile ruse au crescut la 7,4 milioane de barili pe zi in perioada din aprilie pana in iunie potrivit lui Sergey Shmatko, ministrul Energiei, depasind chiar Arabia Saudita. Rusia a produs aproape 10 milioane de barili de petrol pe zi in august, potrivit Moscow News iar extra-importurile au adus un plus de 20 de miliarde de dolari Rusiei, potrivit estimarilor UralSib.

OPEC a stabilit in ianuarie reduceri record de productie pentru a proteja pretul petrolului care ajunsese la 30 de dolari pe baril. Intre timp, a ajuns la 70 de dolari pe baril. La acel moment Rusia, care nu este membru OPEC, semnala ca isi va reduce productia in coordonare cu OPEC, insa a marit productia o data cu intrarea online a campului Vankor din estul Siberiei. Shmatko a spus ca „nu exista o criza cu OPEC”.

Artem Konchin, analist la Unicredit Securities spune ca din diferenta de pret si de productie zilnic intra in plus in Rusia 120 de milioane de dolari pe zi.
OPEC a decis sa mentina din nou cota in aceasta luna dar Kuweitul a avertizat saptamana trecuta ca e nevoie de mai multa conformare cu tintele existente, cu referire directa la Rusia. Si oficialii din Qatar au criticat statele care nu fac parte din OPEC spunand ca este „satui pana in gat” de faptul ca nu-si reduc productia.

marți, 15 septembrie 2009

EdF da o lovitura Nabucco prin preluarea a 10% din gazoductul South Stream


In buna traditie a prieteniei franco-ruse, companiile din Hexagon au dat dezideratele de independenta energetica ale Uniunii Europene pe impartirea profitului cu rusii.
Grupul energetic francez EDF ar putea prelua o participatie de 10% in proiectul South Stream, rivalul gazoductului Nabucco, au declarat surse ruse pentru ziarul Kommersant si citate de Iris Times.
In curand va fi semnat un memorandum. Subiectul s-a aflat pe agenda intalnirii dintre premierul rus Vladimir Putin si liderul executivului francez Francois Fillon la intalnirea de luni.

EdF da, astfel o mare lovitura proiectului Nabucco, sprijinit de Uniunea Europeana si in care este implicata si Romania. Nabucco are ca scop reducerea dependentei statelor din Europa de importurile de gaze naturale din Rusia prin acces la gazele din jurul Marii Caspice.

Cooperarea cu rusii merge ca pe roate, dupa ce celalalt mare grup energetic francez, GDF Suez, intentioneaza sa preia 9% din proiectul ruso-german Nord Stream, construit de Gazprom prin Marea Baltica, impreuna cu nemtii de la E.ON si BASF si olandezii de la Gasunie. De asemenea, printre cele mai importante investitii ale unei companii enrgetice franceze in Rusia se numara participatia de 25% a grupului petrolier Total in proiectul de dezvoltare al celui mai mare camp gazeifer din Rusia, Shtokman.

South Stream este proiectat sa aiba o capacitate de transport anual a 31 miliarde metri cubi pe an, dar si cu posibilitatea cresterii volumului cu inca 16 miliarde metri cubi, ceea ce ar scoate din calcul Nabucco. Gazoductul este dezvoltat de Gazprom si grupul italian ENI si are ca obiectiv livrarea de gaze naturale rusesti catre Europa, ocolind Ucraina, incepand cu 2015. Nabucco ar trebui sa aduca gaze din 2014, insa cantitatile de gaze necesare nu sunt contractate.

Christian Dolezal, purtatorul de cuvant al consortiului Nabucco a declarat ca realizarea sectorului european al Nabucco va incepe in 2016 iar primul gaz va ajunge in Ungaria, si deci si in Romania, in 2018, ceea ce inseamna o intarziere de 3 ani. Rastimpul pica numai bine pentru ca rusii sa cumpere productia de gaze din Turkmenistan si Azerbaidjan si sa momeasca Turcia de partea ei, ceea ce face chiar acum prin gaze ieftine si constructia centralei atomice...

joi, 27 august 2009

Rusia continua sa isi consolideze oligarhii





Rusia continua in plina criza procesul de consolidare a companiilor sale, de stat sau detinute de oligarhi, peste hotare. VimpelCom, cel de-al doilea operator din telefonia mobila din Rusia a anuntat ca va investi in urmatorii 3 ani 200 de milioane de dolari in dezvoltarea propriei retele din Cambodgia, transmite Ria Novosti.

Vladimir Ryabokon, viceresedintele executiv al VimpelCom a anuntat luni ca operatorul va investi 70 de milioane de dolari numai in acest an. VimpelCom a cumparat in iulie 2008 90% din compania cambodgiana Sotelco iar operatiunile au inceput in 4 mai. Pana acum, compania are 100.000 de clienti iar serviciile sale acopera cele mai dezvoltate 11 princii ale tarii.
Ryabokon a spus ca VimpelCom intentioneaza sa isi creasca num`rul de statii pana la 460 fata de cele 160 din acest moment si sa se extinda pentru a acoperi toate cele 22 provincii ale Cambodgiei.
Profitul net al companiei s-a dublat in cel de-al doilea trimestru, la 701,5 milioane de dolari datorita cresterii rublei.

Directii, directii...

Statul rus vrea ca VimpelCom sa ajunga in controlul unor oligarhi prietenosi fata de Kremlin. In luna martie, un tribunal din Omsk a declarat operatorul norvegian Telenor, care detine 29,9% din Vimpelcom responsabil de o pierdere de 1,73 miliarde de dolari pe motiv ca grupul norvegian a facut pagube companiei interzicandu-i acesteia sa intre pe piata ucrainiana. Cum grupul norvegian n-a vrut sa plateasca, situatia a dus la blocarea a 26,6% din VimpelCom pentru a fi vandute. Vanzarea pachetului a fost blocata insa acum o saptamana.

Implicarea lui Putin

Bineinteles, plangerea fusese facuta de Farimex, un actionar minoritar al VimpelCom, cu 0,002% si inregistrat in paradisul fiscal din Insulele Virgine Britanice. Gigantul Telenor se lupta cu holdingul Alfa Group, celalalt mare actionar al firmei, detinut de oligarhul Mikhail Friedman.
Procesul s-a desfasurat exact pe calapodul celui dintre o serie de oligarhi, inclusiv Friedman la TNK-BP si actionarul majoritat British Petroleum. BP a blocat dezvoltarea firmei pe o serie de piete pentru a nu se concura singura iar ulterior a fost supusa la mari presiuni, la care a cedat.

Miza. In 2004-2005 Telenor a blocat intentia VimpelCom de a intra pe piata ucrainiana prin achizitia Ukrainian Radio Systems, pentru a nu se concura cu alte interese ale Telenor in aceasta tara.
In luna mai, premierul rus Vladimir Putin a sugerat ca statul rus ar putea rezolva disputa din VimpelCom. Alfa Group are 32.9% din operatorul mobil. Grupul Alfa a fost salvat de statul rus printr-un credit de 2 miliarde de dolari luat de la banca Vneshekonombank.

duminică, 5 iulie 2009

Teroristii pot face 80 de bombe nucleare cu uraniul imbogatit existent in lume




In lume exista 2.000 de kilograme de uraniu imbogatit, atata material nuclear ca poti realiza 80 de bombe nucleare. Majoritatea in foste state prietene ori ale URSS, ori ale SUA, din perioada Razboiului Rece. O mica parte mai provin de la francezi si de la englezi. Sau si-au imbogatit singuri uraniul, ca Africa de Sud, dupa cum arata Boston Globe. Din Libia, pana in Chile, din Argentina si pana in Belarus, mai mult de o duzina de state inca au uraniu imbogatit, atat “proaspat” cat si folosit.

Ziarul prezinta pas cu pas, manevrarea, traseul si transportul celor 182 de peleti de uraniu de la Institutul de Cercetari Nucleare de la Magurele, de langa Bucuresti, pana in Rusia. Cu ajutorul Departamentului de Stat al SUA, desigur. Articolul arata cum au manuit savantii peletii intr-o piscina cu apa, altfel radiatiile gamma ar fi fost fatale.

Timp de 3 zile, tehnicienii au luat uraniul cu ajutorul unor metale speciale si le-au transferat intr-un cos de transfer. Toata manevra s-a desfasurat sub apa pentru a minimiza expunerea la radiatii pentru tehnicieni, inspectori si personalul de securitate, care verifica mereu cu contoare Geiger nivelul radioactivitatii. Fiecare persoana din reactor avea la el un dosimetru pentru a masura expunerea la radiatii gamma.

Dupa ce uraniul a fost pus in cutiile speciale, tehnicienii au pulverizat heliu peste ele. Daca acesta se scurgea era semn ca radiatiile nu sunt tinute in frau, se scurg afara. Sub acoperirea noptii, urnaiul a fost dus pe rute secrete la giganticul Antonov 224 care astepta marfa.

Convoiul a continut 6 camioane care sa care cele 18 cutii gigantice si un alt camion cu o macara, de rezerva in caz de probleme. Un elicopter a vuit pe deasupra convoiului mereu, scanand cu camere in infrarosu in vreme ce mascatii Jandarmeriei au avut grija de masini si pazeau strazile blocate. Daca materialul era scapat din chingi, fie din cauza de accident sau din atac armat, ar fi putut contamina tot orasul Magurele.

Rusii au construit echipamente speciale pentru a-si lua inapoi uraniul, inclusiv cutii de 5 tone care au fost testate astfel incat sa reziste chiar si la o prabusire de avion. Alte 288 de bucati de uraniu imbogatit dar folosit deja au fost transportate si ele.
Reporterii americani n-au ratat ocazia sa arate um se prezinta cladirea, cu fatada cazuta si teren neingrijit.

Transportul uraniului de provenienta rusa a costat 10,5 milioane de dolari iar operatiunea era cat pe ce sa nu se faca deoarece oficialii romani au ridicat obiectii despre ce entitate guvernamentala are jurisdictia de a aproba transferul.

Pana la teroristii Al Qaeda, eu cred ca de fapt masura viza Iranul sau Coreea de Nord si le indeparta de posibile surse de uraniu, astfel incat sa nu poate produce bombe. Nu de alta, dar Israelul de 2 ori a incercat sa distruga instalatiile iraniene de la Busher dar americanii nu le-au dat spatiu de survol asupra Irakului. Iar acum un submarin iranian tocmai ce a fost raportat trecand prin canalul Suez. Tinta sa: Golful Persic. In caz de atac israelian asupra Iranului va exista razboi in tot Orientul Mijlociu...

PS: poza e pe bune, facuta chiar in institut.

vineri, 22 mai 2009

Doi americani, condamnati pentru spionarea Gazprom




Un tribunal
din Moscova a condamnat un cetatean american, angajat al firmei TNK- BP, si pe fratele sau pentru spionaj asupra Gazprom. Pdeapsa a fost, insa, cu suspendare.
Ilya Zaslavsky si fratele sau Alexander au primit un de inchisoare cu suspendare si doi ani de eliberare provizorie, timp in care n-au voie sa mai calce stramb, dupa cum anunta Moscow Times.
Procesul impotriva celor doi frati a demarat in timpul marii inclestari dintre British Petroleum, care detine 50% din firma mixta, si cei 4 magnatii rusi co-actionari.

Actionarii rusi doreau extinderea companiei in afara Rusiei, ceea ce nu convenea BP, care urma sa se concureze pe alte piete. De asmenea, Gazprom s-a ales cu controlul zacamantului de la Kovykta, care era cel mai mare al companiei. Persecutia a mai inclus plata unui miliard de dolari de catre TNK BP catre stat ca sa se inchida un proces. De asemenea directorul Robert Dudley a fost mazilit. Nu intamplator, surse oficiale, au precizat ca urmarirea celor doi frati a fost facut de catre FSB, urmasul KGB-ului. Asta ca sa vedem cum este "justitia" in Rusia...
Rezervele totale dovedite ale TNK BP sunt de 8,225 miliarde barili echivalent petrol. Spre comparatie, BP are in total 17,8 miliarde de barili rezerve, incluzand aici si cele 4,1 miliarde ce-i revin din partea TNK BP.

luni, 6 aprilie 2009

Falimentul Lehman, lasat ca sa distruga Rusia



Lehman Brothers, banca de investitii cu active de 639 de miliarde de dolari si datorii de 613 miliarde de dolari, a fost lasata sa falimenteze de administratia republicana a lui Bush jr pentru a distruge economia Rusiei, care se umfla in pene la 147 de dolari barilul de petrol.

Lehman a fost singura institutie financiara lasata de izbeliste de Guvern, desi ceruse ajutor de nenumarate ori iar Richard Fuld, bossul de la Lehman avertizase ca falimentul va duce la un “apocalips financiar”. Se pare ca exact asta au urmarit americanii. Se intamlpa ca Rusia sa fie foarte furioasa pe Occident pentru amplasarea scutului anti-racheta in Cehia si Polonia si dupa ce majoritatea statelor lumii au recunoscut Kosovo ca stat independent, in ciuda vehementelor proteste ale Rusiei.

In contrapartita, Rusia s-a razbunat pe Georgia, invadand-o dupa ce Abhazia si Osetia de Sud au provocat reactia disproportionate a lui Sakashvili. Rusia si-a flexat muschii, si desi n-a atacat oleoductul Baku-Tbilisi-Ceyhan si gazoductul Baku- Tbilisi- Erzurum, a aratat clar ca pe acolo nu se poate face vreo conducta de hidrocarburi care sa scape ochiului si interesului sau. Asta se intampla la preturi de peste 130 de dolari pe barilul de petrol. Pe langa, gigantii rusi ai petrolului (Rosneft, Lukoil, Gazpromneft, Surgutneftgaz) si ai gazului (Gazprom, Transneft) si celelalte industrii bazate pe resurse, ale Rusiei marcau profituri immense. Era era gloriei pentru Rusal (al lui Oleg Deripaska), pentru Evraz Steel (Roman Abramovici) si a puzderiei de oligarhi rasariti peste noaptea economica.

SUA trebuia sa ii opreasca intr-un fel. Pe de o parte era sub presiune interna din cauza crizei financiare. Opinia publica era enervata ca Guvernul tot salva banci si colosi financiari: Bear Stearns, IndyMac, Fannie Mae, Freddie Mac. Pe de alta parte, economistii americani stiau ca economia respira prin falimente. Salvandu-le pe toate, nu face decat sa se extinda criza in timp. Strategii in politica externa erau constienti ca in timp ce pozitia SUA scade ca influenta in lume, creste cea a Rusiei deoarece marfurile au ajuns la maxime absolute. Pe de o parte, daca ar fi lasat Bear Stearns in faliment, impactul ar fi fost limitat doar la SUA si eventual la Europa Occidentala, deoarece Bear era mai mica decat Lehman, cu doar 395 de miliarde de dolari active. IndyMac, Fannie Mae si Freddie Mac? El ear fi facut victime doar in SUA fiind specifice activitatilor de peste Ocean.

Lehman era exact urmatoarea in linie cand a cerut ajutor. Si era si destul de mare si de interconectata in lume incat scufundarea ei sa creeze valuri financiare suficient de mari, exact cat sa distruga ambitiile pe baza de petrol, gaz, otel, carbune ale Rusiei. In acelasi timp era destul de mica fata de gigantii sistemici ai finantelor americane (Citigroup, JPMorgan, Bank of America, AIG). Si nici nu era institutie bancara, astfel incat contagiunea ar fi putut fi oprita pana sa afecteze creierele finantelor americane iar strategii au sperat in oprirea la timp a hemoragiei de bani. In plus, dolarul e moneda internationala de schimb. Daca printeaza bani, lumea i-ar absorbi usor pentru ca e moneda de rezerva. Asa, SUA ar iesi din criza inaintea tuturor, in special a Rusiei. Pare prea fantezist?

Michael Sturmer, in cartea “Putin si noua Rusie” arata cum in anii ’80 americanii au mai detonat o data “bomba petroliera” si aproape ca au distrus Uniunea Sovietica, care n-a mai dus-o decat 5 ani. Se facea ca era in anii 71-72, ai primei crize a petrolului. OPEC-ul se suparase si taiase productia. Imediat, petrodolarii au invadat URSS deoarece era mai putina marfa in piata, care se vindea mai scump. Rusilor le-a placut.

In anii ’80, SUA au pus la cale un plan de a sparge din puterea OPEC-ului pentru ca economia lor, masinile, totul se misca doar cand petrolul era la cotatii mici. La preturi mari, masinaria economica americana tuseste si se blocheaza. SUA au dat arme chimice Irakului lui Saddam. Si l-au incurajat sa atace Iranul. Paralel, au sprijinit cu arme si Iranul. Cat astia s-au razboit ca chiorii, SUA au dat un imbold Arabiei Saudite sa mareasca productia. Oceanul de petrol a invadat lumea, barilul de titei a ajuns la 10 dolari. Atat Irakul, cat si Iranul erau neutralizate, paralizate, fara bani si fara putere de revenire. Asa a ramas Arabia Saudita mare prieten cu americanii si dominatoare in Golf. Experienta, insa, a mai avut un efect. URSS aproape a intrat in coma. In 4 ani, comunismul a cazut in Estul Europei, in alti 2 s-a destramat URSS si in alti cativa ani au inceput razboaiele in interiorul Rusiei, in Cecenia.

O durere de cap in SUA este atac de cord in Rusia. In cartea lui Sturmer, Putin repeta obsesiv, semn al unei spaime sistemice, ca nu vrea ca pretul barilului sa scada iar la 10 dolari. O data, in 1997-1998 chiar a coborat, dupa ce tigrii asiatici au racit un pic. Putina modificare a echilibrului cererii si ofertei au aruncat tara aproape in faliment, ducand-o doar la rezerve de 8,5 miliarde de dolari. Cat de verosimil pare acum ca americanii sa fi lasat Lehman sa pice pentru a reseta puterea Rusiei printr-o “bomba petroliera”?

miercuri, 4 martie 2009

Care pe care: Vama Rusa vs Bank of New York Mellon



Am trait s-o vad si pe asta: ciocnirea titanilor falimentari. SUA s-a bazat pe imperiile financiare si pe imobiliarele sale si ambele au picat. Rusia s-a bazat resursele sale si pe oligarhii de carton si acum toate s-au prabusit.

Ciocnirea colosilor cu picioare de lut pune fata in fata doi fomisti de bani: Vama Rusa si Bank of New York Mellon. Ziarul Kommersant spune ca in 17 mai 2007, Serviciul Federal al Vamilor din Rusia a dat in judecata Bank of New York Mellon (BNY) pentru spalari de bani in cazul exporturilor ruse de la finele anilor 1990. Daunele cerute au fost de 22,5 miliarde de dolari.

Acum, Vama Rusa vrea o intelegere amiabila cu Bank of New York pentru doar 800 de milioane de dolari. „Pentru a rezolva aceasta disputa, Serviciul Federal al Vamilor din Rusia sugereaza tinerea unei intalniri de munca pentru a discuta atingerea unei intelegeri amicale in aceasta problema” spune Konstantin Chaika, vicepresedinte al Vamii Ruse intr-o scrisoare obtinuta de ziar. Sursele spun ca Vama a fost fortata sa treaca la proces la insistentale lui Sergei Sobyanin, vicepremier si sef al secretariatului general al guvernului, caruia premierul Vladimir Putin l-a pus personal sa rezolve problema.

„Este o decizie politica, chiar logica in perioada crizei. Mai mult BNY Mellon nu are niciun cont pe teritoriul Rusiei care ar putea fi sechestrat in cazul in care Vama va invinge in instanta” mai zice Kommersant. Steven Marx, un avocat american ce deserveste partea rusa, spune ca legea permite compensatii de 3 ori mai mari decat suma spalata ilicit. Iar banca americana si-a recunoscut implicarea in spalarea a aproape 7,5 miliarde de dolari.

La inceputul anilor 2000, mai multe state au acuzat BNY Mellon de implicare in evaziune fiscala si spalari de bani. Banca a dat afara ceva staff responsabil de transferurile din Rusia.
In Rusia, problema legata de BNY Mellon a fost Incombank, candva a doua banca rusa ca marime, intre timp decedata la finele anilor 1990.

Toata povestea arata mai multe lucruri. In primul rand, coruptia generalizata in ambele sisteme, atat rus cat si american. Ceea ce explica de ce au picat ca mustele cand a venit criza: pentru ca foarte mult era umflat artificial, si imobiliarele si produsele financiare complexe si pretul gazelor si petrolului si cel al metalelor. Al doilea lucru relevant e mentalitatea autoritatilor ruse. Dupa ce si-au dat seama ca n-au ce bunuri sa sechestreze pe teritoriu rus au cam lasat balta procesul. Pentru ca, trebuie s-o recunoastem, intre 22,5 miliarde de dolari si 800 de milioane de dolar e o diferenta ca de la fosta capitalizare a Gazprom la actuala.

duminică, 1 martie 2009

Atomul bate gazul



Rusia vrea sa tina gazul iranian departe de Europa inca 10 ani cel putin. Dupa proverbul „divide et impera”, statul rus scoate de pe harta energetica Iranul. Putina lume stie ca programul nuclear iranian este executat de catre Atomstroiexport, companie rusa de stat care face o centrala nucleara in Iran. Zilele trecute, Sergei Kiriyenko, presedintele Rosatom, corporatia ce detine majoritatea actiunilor la Atomstroiexport a anuntat oficial ca centrala nuclearoelectrica de la Busher este ... gata. Aflata in sudul Iranului, centrala trebuia sa fie gata inca din 2006 conform intelegerii din 1998, dar data a fost amanata de cateva ori. Kiriyenko a anuntat, potrivit Ria Novosti, ca vor incepe procedurile de pornire a centralei. Conform contractului ruso-iranian, expertii rusi vor opera primul reactor al centralei si au o sarcina de a invata si pe altii.

Manouchehr Mottaki, ministerul de Externe iranian spune ca primul kilowatt de curent electric va fi pornit in prima jumatate a acestui an. In decembrie 2007- ianuarie 2008, Rusia a furnizat combustibil nuclear sub controlul Agentiei Internationale pentru Energia Atomica a ONU. Iranul s-a obligat sa returneze combustibilul folosit in Rusia. Centrala fusese inceputa in 1975 de companii germane, care s-au oprit din lucru dupa embargo-ul impus de dupa 1979, dupa Revolutia Islamica.

Ca un facut, amiralul Mike Mullen, seful Statului Major Interarme al armatei americane a declarat ca Iranul are suficient uraniu pentru a produce o bomba nucleara. Oficiali ONU citati de Financial Times au declarat ca Iranul a acumulat mai mult de o tona de uraniu slab imbogatit la uzina de la Natanz. Daca aceasta cantitate de uraniu este prelucrata in continuare, din ea se pot obtine mai mult de 20 de kilograme de uraniu imbogatit, adica suficient pentru o bomba.

Acum, Rusia a anuntat ca doreste sa semneze cu Iranul un contract de furnizare de combustibil nuclear pe 10 ani. Ceea ce va face foarte putin probabila furnizarea de gaz natural iranian catre Europa din cauza opozitiei Israelului si SUA, care acuza Iranul de incercare de a produce arma atomica. Situatia e perfect convenabila Rusiei, pentru ca astfel primul furnizor de gaze din lume (Rusia) blocheaza furnizarea gazului celui de-al doilea stat din lume dupa rezerve (Iranul) sub aspectul realizarii unui serviciu.

Pe langa aceasta prima observare, avem de a face cu o ofensiva nucleara rusa pe plan mondial, astfel ca daca la un moment dat nu vom mai avea nevoie de santajul gazului rus, vom avea de santajul uraniului rus. In ultima vreme, Rosatom a semnat un acord de cooperare cu Agentia Mongola pentru Energie Nucleara si Minerit in Uraniu pentru a pune de o companie mixta care sa dezvolte depozitele de uraniu din Mongolia si Rusia. Surse neoficiale spun ca se va dezvolta mina de uraniu Dormod din Mongolia, cu posibilitatea ca japonezii de la Marubeni sa intre in proiect. Ria Novosti chiar spune ca investitorii privati rusi nu sunt atrasi de rezervele de uraniu mongole din cauza costurilor prea mari, dar ca Rosatom are nevoie de uraniu din cauza crizei de uraniu.Dupa datele din era sovietica, Mongolia are 62.000 de tone metrice de uraniu drept rezerve. La momentul actual, productia la Dormod ar costa 80 de dolari pe kilogramul de uraniu, dar Mikhail Stiskin, analist la Troika Dialog spune ca actualmente uraniul se tranzactioneaza la contractele pe termen lung cu 154 de dolari pe kilogram sau 112,3 dolari pentru contractele spot.

Actualmente, Rusia are nevoie anual de 15.000 de tone metrice de uraniu, dar produce doar 3.400 de tone metrice, restul fiind acoperit din rezerva de stat. Potrivit Institutului rus pentru minerale, in 2020, nevoia Rusiei va fi de 28.000 de tone metrice
Rusia a produs in 2007 1.16 miliarde kWh, 165 fiind produsi din nuclear, 67% din gaze naturale si carbune si 18% din hidro. Rusii au calculat si au aratat ca ar iesi mai in plus daca vor vinde gazul consumat de termocentralele interne in UE iar energia in loc sa fie produsa pe cale nucleara. 60% din gazele vandute de Gazprom pe piata interna au ars in termocentrale. In 2006, Rosatom a anuntat ca vrea ca 23% din energia consumata in 2020 sa fie produsa nuclear, procentul urmand sa ajunga la 25% in 2025. Rusia are acum 31 de reactoare nucleare cu o capacitate totala de 21.743 MW.


Rusia vrea sa dea in folosinta cate doua centrale de 1200 MW pe an din 2011 pana in 2014 si cate 3 pe an pana in 2020, cu un total de 31.000 MW.
Rusia construieste pentru bulgari o centrala la Belene, a semnat si cu Turcia pentru alta iar Belarus vrea si ea o centrala nucleara rusa.



miercuri, 25 februarie 2009

Rusia sare la gatul Nabucco



... cu ajutorul Turciei. Profitand de faptul ca in 2008, Rusia a depasit Germaniei si a devenit primul partener economic al Turciei, Moscova curteaza Ankara pentru a ingropa si mai mult construirea gazoductului Nabucco.

Ria Novosti spune ca anul trecut raporturile comerciale dintre Rusia si Turcia au ajuns la 34 de miliarde de dolari, de 8 ori mai mult fata de 2002. Trocul este simplu. Turcia in sine este o tara in curs de dezvoltare si cu mari nevoi. Cum fara ea nu se poate realiza gazoductul de 3.000 de kilometri ce trebuie sa duca gazul caspic la Baumgartden in Austria, autoritatile turce au inceput sa joace tare. Nabucco trebuie sa transporte anual 31 de miliarde de metri cubi de gaz. Turcia cere pentru ea 15% din aceasta capacitate.

Motiv pentru care Jose Barroso, presedintele Comisiei Europene a racnit ca vrea ca aderarea Turciei la Uniunea Europeana sa fie rupta de problemele energetice. Motiv foarte bun pentru premierul rus Putin sa declare Turcia drept o prioritate pentru politica sa externa si sa-i faca o oferta pe care nu o poate refuza. Nevoia de electricitate a Turciei a crescut anul trecut cel mai mult din lume dupa China. Jumatate din termocentralele Turciei ard gaz metan, care este importat in procent de 95%.

Rusia va construi si va opera o centrala nucleara de 20 de miliarde de dolari iar Sergei Shmatko, ministrul Energiei a spus ca Turcia revizuieste si un contract de furnizare de energie pe 15 ani, valorand vreo 60 de miliarde de dolari. Compania rusa de stat Atomstroyexport va construi centrala iar compania de utilitati OAO Inter RAO UES o va opera. Cel mai mare producator turc de carbune, Park Teknik AS este si el partener la realizarea centralei nucleare. Turcii au speculat si dorinta puternica a Rusiei de a pune piedici Nabucco asa ca a cerut pret fix la fiecare kWh pe care centrala il va produce. Rusii oferisera initial 21,16 centi pe fiecare kWh, acum au scazut la 15 centi. Pe romaneste inseamna 5.100 de lei vechi. Centrala va fi construita in 10-12 ani si va avea 4 reactoare de 1.200 MW.

duminică, 15 februarie 2009

Ecuadorul trimite Repsol in mainile Lukoil





Primele confiscari de criza si-au facut aparitia dupa ce presedintele Ecuadorului, Rafael Correa, a anuntat ca autoritatile din tara sa va confisca active ale grupului spaniol Repsol si companiei franceze Perenco.

Motivul este ca acestea datoreaza statului mai multe sute de milioane de dolari, sub forma unor impozite, zice Reuters. „Întrucat nu si-au platit impozitele, am ordonat masuri coercitive împotriva Repsol si Perenco. Suntem tratati ca o colonie”, a declarat in spiritul lui Chavez Rafael Correa.
Potrivit legislatiei, statul ecuadorian are dreptul sa confiste, temporar, active, si sa blocheze conturi bancare, pentru a obliga companiile sa îsi plateasca datoriile.
Cele doua companii nu au fost înca notificate oficial si au timp sa achite datoriile, pana cand guvernul va pune în practica masurile. Repsol si Perenco detin în regiune instalatii precum platformele petroliere si folosesc în comun un oleoduct privat.

Partea cea mai interesanta e ca Ecuadorul, care e si membru OPEC, a amenintat foarte des companiile straine pentru a pune presiune pe ele, astfel incat sa semneze contracte mai bune. Guvernul a precizat ca Repsol datoreaza vreo 500 de milioane de dolari in taxe.
Repsol opereaza trei campuri petroliere in jungla Amazonului, cu o capacitate totala de 65.000 de barili pe zi. Perenco produce si ea 30.000 de barili pe zi. Saptamana trecuta, Correa, care e un socialist convins dar care are alegeri prezidentiale in 26 aprilie, a expulzat un diplomat american pentru interventia in afacerile Politiei. Repsol si alte companii dadusera deja in judecata Ecuadorul, spunand ca statul le-a violat contractele prin luarea oricarui venit peste un anumit nivel de benchmark pentru fiecare baril extras. Companiile zic ca aceasta taxare a facut ca afacerile lor in Ecuador sa fie neprofitabile.

Miscarea ajuta Ecuadorul, care are mari probleme cu plata datoriei externe. Ecuadorul trebuie sa plateasca 134 de milioane de dolari in aceste zile drept dobanda pentru notele de 2,69 miliarde de dolari, purtatoare a unei dobanzi de 10% cu maturitate in 2030. Daca tara nu va face plata, ar fi a doua oara in 3 luni cand tara intra in default. Nu mai departe de decembrie, Correa a sarit plata a 30,6 milioane de dolari pentru obligatiunile cu maturitate in 2012 si purtatoare a unei dobanzi de 12%.

In acelasi timp, mutarea ajuta enorm Lukoil, companie rusa din stat prieten al lui Correa, care a vazut ca Repsol este stransa cu usa si vrea sa cumpere cat mai mult din compania spaniola. Gigantul rus Lukoil voia inca din noiembrie 2008 sa ia 30% din compania Repsol, pentru circa 10,7 miliarde de euro. Problema e simpla, sectorul constructiilor din Spania e in plina recesiune. In aceste conditii, constructorul spaniol Sacyr Vallehermoso, actionar la Repsol, este gata sa vanda portia sa de actiuni ca sa isi rezolve finantele. Desigur, la acea data, Lukoil a inaintat oferta numai dupa ce Gazprom Neft, bratul petrolier al gigantului rus a declarat ca nu e interesat de tranzactie. Premierul spaniol Zapatero a spus atunci ca Repsol va ramane companie spaniola, un fel de refuz pentru tentativa Lukoil. Acum presa anunta ca si chinezii de la Sinopec au adulmecat prada si au inaintat o oferta. De data asta e vorba de 20% din titluri pe care Lukoil se bate cu Sinopec.

Desigur, cum ecuadorienii sunt cea mai numeroasa minoritate in Spania, e de asteptat ca Zapatero sa ia niste represalii, cum ar fi ingreunarea sosirilor sau repatrieri sau a trimiterilor de bani.


joi, 12 februarie 2009

Tarom se extinde desi pierde pasageri


TICHIE DE MARGARITAR- Pe timp de criza Tarom isi mareste flota cu 10 avioane, desi numarul de pasageri si gradul de ocupare au scazut fata de 2007 iar situatia nu arata semne de imbunatatire. Compania vrea sa cheltuiasca 278 de milioane de dolari pe noi avioane. In actualele conditii, compania romaneasca ar putea ajunge pe mana rusilor de la Aeroflot, care vor sa preia cat mai multi operatori europeni, dupa maghiara Malev, rusii participand si la licitatia pentru Czech Airlines. Asta dupa ce s-au retras din cursa pentru Alitalia in vreme ce S7, o companie de stat rusa si necunoscuta pierzand recent cursa pentru Austrian Airlines in fata Lufthansa.  

In timp ce foarte multi dintre contracandidatii europeni au pierderi din cauza supra-extinderii si a scaderii gradului de ocupare, Tarom paseste pe acelasi drum, avand in plan sa isi mareasca flota cu inca 11 avioane in 2009, dupa ce acum doua saptamani a mai receptionat un Boeing 737-800 inchiriat pe o perioada de cinci ani.

Oficialii companiei declarau in toamna anului trecut ca Tarom are programate si achizitiile a 2 aeronave ATR 72-500, in vreme ce fostul ministru Orban spunea ca se cumpara, de fapt, zece si de alte tipuri. „Tarom va achizitiona, anul viitor (2009- nr), patru aeronave Airbus, patru Boeing si doua aparate ATR”, declara Ludovic Orban in data de 30 septembrie, la doua saptamani dupa colapsul Lehman Brothers si dezastrele de la AIG si Merrill Lynch. „Suntem in faza de achizitie pentru anul viitor a patru Airbus-uri, patru Boeing-uri si doua ATR-uri, determinata de previziunile ritmului de crestere a traficului de pasageri”, spunea Orban. Tarom motiva decizia de inchiriere ale celor 3 Boeing 737-800 si de cumparare a celor doua ATR -uri pe fondul cresterii substantiale a numarului de pasageri transportati. Compania vrea sa treaca prin criza majorandu-si flota pana la 30 de noi avioane pana in 2012.

„Avem un proiect de evaluare a flotei existente, pentru ca avem niste avioane vechi care consuma cu 27% mai mult combustibil decât cele din noua generatie. Este vorba de patru aparate Boeing 737-300 si sapte ATR 42. Le-a venit si lor rândul sa fie inlocuite”, a spus si Ruxandra Brutaru, noul director general al Tarom. Ea a precizat ca un aparat de tip Boeing 737-300 nou costa intre 38 si 42 milioane dolari, in timp ce un ATR nou costa in jur de 18 milioane dolari. Ceea ce inseamna ca Tarom vrea sa cheltuie 278 de milioane de dolari, plus dobanzile aferente.


Scaderi pe linie
Tarom face „economii” de criza prin marirea flotei, pe baza unor prognoze care arata cresteri pe aceste segmente, in ciuda unor rezultate recente care arata contrariul. Potrivit datelor Asociatiei Companiilor Aeriene Europene (AEA), operatorul roman a avut in perioada ianuarie- octombrie un grad de ocupare de 63,3%, in scadere cu 5,6 puncte procentuale fata de intervalul similar din 2007, conform Mediafax. Raportat la numarul de pasageri, Tarom se claseaza pe locul 24 intre cei 32 de operatori europeni inclusi in statistica. in luna octombrie Tarom a transportat 151.200 de pasageri, in scadere cu 5,6% fata de aceeasi luna a anului trecut, iar gradul de ocupare a fost de 58%, mai mic cu 8,2 puncte.

Mai mult, compania opereaza sub media europeana, care indica un grad de ocupare de 76,5%. {i rata de scadere este mai mica la nivel european fata de cea a Tarom, respectiv de 1,4 puncte procentuale, fata de 5,6 puncte la operatorul roman. Conform datelor AEA, date publicitatii in 23 ianuarie, gradul de ocupare al Tarom in noiembrie a ajuns la doar 52%.

Rusia vaneaza transportatori aerieni
Extinderea si datoriile Tarom ar trebui sa dea de gandit guvernantilor nostri, pentru ca situatia financiara a Tarom va impinge in curand compania romaneasca la cautarea unui partener extern pentru a evita falimentul. Nu de alta dar pe 2008, Tarom sigur e pe pierdere...
Plus ca statul rus vaneaza preluarea de mai multe luni preluarea de transporatori aerieni din Europa. Aeroflot vrea sa cumpere Czech Airlines si a participat la licitatia pentru Alitalia, mai putin cunoscuta a S7 a vrut sa achizitioneze Austrian Airlines, si, nu in ultimul rand banca rusa de investitii VEB a preluat compania maghiara nationala Malev.
Gigantul rus Aeroflot are nevoie de o companie europeana, reprezentantii sai declarand despre recent achizitionata Malev ca va fi „un partener strategic”.

Vneshekonombank (VEB) va deveni proprietarul Malev in cateva zile, potrivit oficialilor sai, aceasta fiind cea de-a doua achizitie in strainatate in decursul acestei luni, potrivit The Moscow Times. Conform sursei citate, Aeroflot ar putea conduce compania maghiara.
Intelegerea privind Malev a sosit in data de 24 ianuarie, dupa ce Boris Abramovich, principalul actionar al Malev nu a reusit sa returneze banii pe care ii imprumutase de la VEB in februarie 2007 pentru a cumpara 49% din titlurile transportatorului ungar. VEB este unul dintre principalii creditori ai Malev, aceasta din urma luand un imprumut de 39 de milioane de dolari pentru a-si finanta cheltuielile si imbunatati lichiditatile. Conform Kommersant, Abramovich s-a imprumutat de 102 milioane de dolari de la VEB pentru a cumpara actiunile Malev, cu care a si garantat imprumutul.

Viktor Zubkov a spus ca Malev va fi un „partener strategic” al Aeroflot, in timp ce Irina Dannenberg, o purtatoare de cuvant a companiei ruse preciand ca Aeroflot „ar putea participa la managementul companiei”. VEB a mai achizitionat in aceasta luna Prominvestbank, a 6-a banca ucrainiana, pentru 150 de milioane de dolari si vrea sa pompeze alti 700 de milioane de dolari in aceasta.

Inglodati in datorii
Aeroflot a licitat in 2007 pentru Alitalia, dar s-a retras din cursa din lipsa informatiilor despre companie si datoriile acesteia. Aeroflot participa acum si la privatizarea a 92% din Czech Airlines (CSA). Reprezentantii gigantului rus au spus ca oferta va fi depusa impreuna cu un partener financiar. Yelena Sakhnova, analist la VTB Capital evalueaza compania CSA la 800 de milioane de dolari, astfel ca 92%, Aeroflot ar fi 735 de milioane de dolari. Totusi, pretul va fi mult mai mic deoarece CSA are datorii.

Oleg Panteleyev, editor sef la Aviaport.ru spune, citat de Ria Novosti, ca CSA este cel mai valoros activ pe care Aeroflot l-a dorit vreodata datorita bunei pozitii in Estul Europei. Moscow Times precizeaza ca trecerea Malev sub proprietatea VEB „ar putea aduce sinergii Aeroflot” daca aceasta va castiga pachetul oferit la mezat de cehi.
Celalalt transportatoru rus de stat, S7, a licitat acum o luna pentru Austrian Airlines, dar austriecii au incredintat compania catre Lufthansa. Aeroflot are datorii de 608 milioane de dolari, iar S7 alte 411 milioane de dolari, potrivit datelor Uralsib Financial Corp.

Deci cam cand sa ne asteptam ca Tarom sa ajunga pe mana rusilor?

miercuri, 7 ianuarie 2009

Gazprom ne scumpeste benzina




Criza gazelor
pe ruta Rusia-Ucraina face ca Gazpromul sa ne scumpeasca indirect benzina.
Nu, nu e nicio minciuna, Gazprom, desi produce gaze naturale, ne face sa scoatem mai multi bani pentru orice. Cum pretul marfurilor a ajuns la minime istorice, taica Putin a pus la cale o revolutie pentru a-si salva oligarhii stransi cu usa la plata de obligatiuni. De exemplu, pentru 2009 holdingurile ruse au de plata obligatiuni corporatiste ajunse la maturitate in valoare totala de 110 miliarde de dolari, dublu fata de cat au impreuna companiile din Brazilia, India si China. Dar Putin nu-si ajuta numai oligarhii, care oricum fac ce spune el, ca altfel n-ar fi oligarhi, ci isi ajuta chiar compania de stat Rosneft, care a contractat un credit de 22 de miliarde de dolari in 2007 pentru a cumpara activele Yukos, masura prin care a devenit chiar cel mai mare producator rus de petrol.

Schema este simpla: din datoria de 2 miliarde de dolari a Naftogaz catre Gazprom, ucrainienii au zis prin toamna lui 2008 ca au platit 1,5 miliarde de dolari. Intre timp, Gazprom tot ameninta Ucraina ca „statele din Asia Centrala i-au cerut preturi mai mari la gaze din cauza scumpirii barilului” si ca atare Ucrainei i se vor furniza gaze la 250 de dolari pe mia de metri cubi. |n ultima parte a lunii decembrie, Gazprom a jucat un teatru perfect. In principal n-a confirmat intrarea in conturi a sumei de 1,5 miliarde de dolari. Apoi, a trecut la santajul pretului aproape zilnic, cadentat si tocat marunt: initial, oferta rusilor era de 250 de dolari, dupa care pretul a urcat la 370 de dolari pe mia de metri cubi, iar ulterior la 418 dolari, cat e media europeana. Apoi Alexei Miller, directorul general al Gazprom a ridicat oferta- 450 de dolari pe mia de metri cubi.

Dupa care a oprit furnizarea prin conducte. Cum in Europa sunt state mult mai dependente de gazul rus decat Romania, ca noi avem 60% productie de la Petrom si Romgaz, gen Bulgaria sau Slovacia- cu dependente de 100%, in miez de iarna incalzirea trebuie sa ser faca pe combustibili alternativi. Centralele cu gaz ard cel mai bine pacura. Petrom ne zice ca are 75.000 de tone pe care sa le vanda. Dar in toata Europa, situatia e mult mai grea. Italia foloseste cam 90% din centrale pe gaz pentru a produce atat curent cat si caldura.

Ca atare se importa pacura. In cantitati industriale. Frontline Ltd, cea mai mare companie de transport cu tancuri petroliere din lume a anuntat ca 25 de super-tancuri, fiecare putand cara cate 2 milioane de barili de titei sunt deja acontate pentru a furniza marfa in Uniunea Europeana. Si mai cauta sa inchirieze alte 10. Iar cele 35 de super-tancuri petroliere reprezinta 7% din flota mondiala de „portavioane de petrol”.

Pentru ca statele europene au nevoie sa se incalzeasca si sa produca energie electrica, petrolul trebuie transportat la rafinarii pentru a scoate din el pacura. Ca atare, pretul petrolului pe bursele internationale a crescut cu 33% de la finele anului 2008, de cand criza dintre Rusia si Ucraina s-a acutizat. De la 36 de dolari pe baril, azi este 48 de dolari pe baril. Cum intre timp, benzinarii scazusera preturile la benzina si sub 3 lei pe litru, cresterea barilului va fi o buna oportunitate sa scumpeasca atat pacura vanduta centralelor electro-termice (CET) si a benzinei. Iar acum ne aflam in menghina Gazprom- Rosneft-Gazprom Neft.

Capisci?

marți, 9 septembrie 2008

Scuzati-mi franceza ...



Da, stirea e veche dar se pare ca procurorii rusi vor sa-l omoare pe Kenny pentru totdeauna astfel incat el sa nu mai apara si in episodul viitor. Aceasta mareata tara, acest pilon al democratiei, aparator al principiilor Natiunilor Unite, care invadeaza o tara „ca sa o forteze la pace” vrea sa interzica un serial de umor pentru ca nu gadila cum trebuie spiritul cerebral animat de vodka.

Oricum eu am profitat de asta ca va spun ca e oficial, americanii se retrag din cooperarea nucleara cu Rusia. Asta ca urmare a sfidarilor repetate ale Rusiei, care dupa ce NATO a efectuat exercitii militare in Marea Neagra cu 18 nave, s-au gandit ca ar fi istet sa faca si ei cu Venezuela niste exercitii prin Marea Caraibilor si sa testeze niste noi echipamente pe deasupra Oceanului Arctic. Semnele sunt deja clare. La nivel diplomatic asta echivaleaza cu aproape o declaratie de razboi. Cu o Uniune Europeana fleoscaita de dependenta de gazul rus ramane acum doar dupa americani sa ne asigure securitatea energetica Motiv pentru care au dat un contract de 4 miliarde de dolari lui Shell in Irak ca sa extraga gaz in regiunea Basra. Gaz care apoi sa fie dus pe conducte pana in Turcia ca sa fie bagat pe Nabucco. Doar ca s-ar putea sa nu mai aiba cui sa-l dea si pe cine sa salveze pentru ca prin Europa cam toate marile companii se orienteaza spre profiturile uriase ce se pot face in Rusia. Momindu-i pe vestici cu explorari de gaz (Total), gazoducte (E.ON, BASF, Eni, Gasunie), cu gaz ieftin de import doar ca sa nu importe din alte parti (Repsol, Gas Natural), exploatari de petrol (Gaz de France, BP) sau cu privatizari de producatori de energie electrica (Enel), o bursa ce atrage fonduri gigantice, Rusia a jucat perfect rolul unei vaduve negre. Care si-a atras prada in zona ei de actiune, o foloseste pentru propriile interese, si eventual, cand nu-i va mai fi de folos o va omori. Deocamdata marile companii occidentale, conduse dupa principii capitaliste vizeaza numai profitul. Iar exact pe asta s-au bazat rusii.


Au atras toti gigantii vestici, iar acum toate companiile astea ca sa nu isi piarda bunurile, investitiile, profiturile, fac un lobby puternic pe langa conducatorii statelor vestice sau UE. Nici nu mai trebuie ca Gazprom sau Rosneft sau Sberbank sau Fondul National de Bunastare sa faca vreo presiune asupra Occidentului european. Deja fac partenerii lor de afaceri pentru Rusia. Lucru dovedit din plin de povestea semnarii acordului de pace Rusia- Georgia. Cand Sarkozy s-a dus la Moscova cu actul in el se garanta „securitatea Osetiei de Sud si a Abhaziei”, pe cand ce a semnat Sakasvili mentiona garantarea „securitatii IN Osetia de Sud si Abhazia”. Lucruri total diferite, unde primul sugereaza recunoasterea Osetiei de Sud a Abhaziei.

Pentru a vedea forta Rusiei, un singur exemplu este perfect: Rosnanotech, corporatia de stat din domeniul nanotehnologiilor planuieste sa isi creasca afacerile de 30 de ori pana in 2015, pana la o neverosimila cifra de 157 de miliarde de dolari. Dmitri Lisenko, directorul companiei a spus acum doi ani ca Rosnanotech a are 618 proiecte propusei. Iar Lisenko este stapan peste un purcoi de bani 5,5 miliarde de dolari dati numai in 2007 de statul rus. Cumva Rosnanotech sa sa cerceteze noi arme si tehnologii militare? Nici vorba, doar sunt cei mai buni prieteni ai Europei, nu-i asa?

miercuri, 3 septembrie 2008

Rusia castiga pe toate fronturile, SUA si UE spectatori de lux



Oficial Rusia anuntase ca nu va opri livrarile de hidrocarburi spre Europa, dar nu s-a putut abtine sa- si incordeze putin muschii si chiar in seara in care la summitul Uniunii Europene trebuia sa se ia decizia unor sanctiuni economice impotriva sa, a anunat ca livrarile prin oleoductul Yamal ... se vor opri pentru 30 de ore pe motiv de „probleme tehnice”. Nu ca nu s-ar fi anuntat pe surse cu 3 zile inainte ca exact asta o sa se intample. Ceea ce a inmuiat si mai mult pozitia UE fata de invazia Georgiei, Europa lasand impresia acum ca trage cu gloante oarbe iar ursul rus isi face treaba lui in continuare, netulburat.

In timp ce oficialii UE se duelau in vorbe cu Lavrov sau Medvedev, Putin a mai infipt trei cutite in spatele Occidentului: a obtinut acordul Uzbekistanului si Turkemnistanului pentru o noua conducta care sa duca gazul in Rusia, iar Gazprom Neft, aripa petroliera a Gazprom a zburat peste hotarele Rusiei. Ghiciti unde s-a dus sa exploateze un zacamant cu o productie anuala de 6,5 milioane tone? Gresit...In Iran! Acesta este Nord Azagedan si va produce singur mai mult decat toata Romania. Bineinteles ca a anuntat ca este gata sa exploateze alte tre campuri sub conditii similare. Acestea sunt Shurum, Kuh-e Rig si Dudru. Numai Azagedan are o rezerva estimata la 150 de milioane de tone, de 15 ori mai mult decat mizilicul pe care se bat Romania si Ucraina in disputa de la Haga privind platoul continental. Cartea jucata de Rusia cu centrala nucleara construita de Atomstroiexport a adus enorme beneficii politicii sale externe. Pe langa izolarea Iranului si cresterea influentei ruse in Europa ca singura sursa de gaze naturale, a facut ca marile companii occidentale sa paraseasca Iranul din cauza instabilitatii. Francezii de la Total s-au retras in vara, iar Repsol si Shell au abandonat dezvoltarea unui zacamant de la South Pars in primavara. Cum companiile americane n-au voie sa investeasca in Iran, persii sunt colonizati economic de rusi. Iar indesirea rusilor acolo va face Iranul de neatacat de catre americani sau israelieni. Or, neatacarea Iranului dupa "fortarea Georgiei catre pace" va duce Europa si mai mult la mana Rusiei iar UE, SUA si NATO vor arata ca niste papagali...

In privinta conductei din Asia Centrala, lucrarile au ramas si mai stravezii pentru Nabucco, proiectul de indepedenta energetica sprijinit de UE. Fara contracte de furnizare semnate, cu un South Stream aflat in stadii mult mai avansate, cu banci reticente in a acorda finantari din cauza razboiului din Georgia, iar pe acolo trebuia sa treaca gazul caspic, cu dictatorii din Asia Centrala ce nu pot misca nimic deoarece nu exista conducta transcaspica si deci sunt la mana Gazprom, Nabucco e o conducta spre nicaieri. China si India au luat-o si ele in fata UE si au semnat deja mai multe acorduri privind realizarea de gazoducte ce sa conecteze vastele rezerve ale Asiei Centrale cu economiile lor aflate in plina viteza.

Ca un facut, Putin a reusit semnarea cu statele centrale tocmai acum. Lukoil are in plan sa produca in 12 miliarde de metri cubi de gaz anual in Uzbekistan numai in campurile Kandym si Gissar, cat produc intr-un an si Romgaz si Petrom in Romania. Vagit Alekperov, directorul general a spus ca deja Lukoil a bagat 1,5 miliarde dolari in Acest stat. Iar campurile au rezerve de 250 de miliarde de metri cubi de gaz, mai mult cu 25% decat firimiturile pe care se bat Romania cu Ucraina...
Conducta pentru care a semnat Putin va duce ca exporturile sa urce de la 45 de miliarde metri cubi la 80-90 de miliarde pe an, adica exact toata productia. Mai mult, Gazprom prinde Europa intr-un cleste: azi a anuntat crearea unui joint venture cu Nigerian National Petroleum Corporation pentru prospectari, productia si transportul de hidrocarburi, pentru a proiecta un sistem de colectare a gazelor asociate si pentru contructia de centrale electrice in Nigeria. Iar acest stat are rezerve g`site de hidrocarburi de 9 miliarde de tone echivalent petrol ti rezerve de 5,2 trilioane metri cubi de gaz. Cam 40% din din gazele asociate extractiei celor 130 de milioane de tone de petrol sunt arse iar guvernul nigerian vrea recuperarea lor. Ca doar nu sunt de colea 24 miliarde de metri cubi de gaze...

Intr-o masura de disperare si Condolizza Rice va vizita Libia, fiind primul oficial american de rang inalt care va vizita acest stat dupa 55 de ani. Si asta dupa ce Gazprom s-a oferit sa cumpere toata productia de gaz a tarii. Pe care s-o exporte in Europa printr-un alt gazoduct, unde ghiciti care e partenerul ce s-a oferit sa il construiasca? Exact, este Eni din Italia, cu care Gazprom mai face South Stream si o gramada de alte afaceri in Rusia.

Iar cu Rusia si oligarhia de stat nu te joci. Dupa episoadele Medvedev (Gazprom) -presedinte si Sechin (Rosneft) - vicepremier, astazi urmeaza episodul Industrie. Rimera, divizia de servicii a Chelyabinsk Pipe-Rolling Plant a obtinut 24,8% din Izhneftemash, una din cele mai mari companii ce produce echipamente de productie pentru industria petroliera. Iar in luna aceasta va obtine intreg controlul. Firma cumparatoare a fost infiintata si condusa de Vladimir Khristenko care nu este decat ... fiul lui Viktor Khristenko, ministrul Industriei si Comertului din Rusia. Izhneftemash are o capitalizare de 9,5 miliarde de dolari iar la inceputul anului trecut a acumparat 75% din OAO Alnas, care face pompe electrice si motoare pentru sonde. Alnas detine 40% din vasta piata petroliera rusa de astfel de componente...


Profitand de inmuierea UE, Rusia a atacat pe toate fronturile, a oprit conducta sa-si forteze muschii, a interzis importurile a 19 firme americane din domeniul alimentar ce aduceau pui si carne de pui in Rusia, ba chiar acum a anunat ca isi va inchide piata pentru vecinii sai care se afla in Organizatia Mondiala a Comertului. Iar piata zaharului nu se va deschide pana la 1 ianuarie 2009. Masura vizeaza clar Ucraina, care misca in front. Prim vicepremierul Viktor Zubkov vrea chiar o interzicere a alcoolului si zaharului din Ucraina pana in 2013.

Iar daca SUA au impresia ca sunt la adapost de Rusia, sa mai gandeasca. In plina criza financiara, Rusia se afla pe locul 8 in topul creditorilor SUA, cu 65,3 miliarde de dolari. Pare putin fata de imensitatile datorate Japoniei (583 miliarde de dolari) sau China (503 miliarde de dolari) dar e o suma ce ar putea face ravagii. Datoria externa totala a SUA a ajuns la 13,77 trilioane dolari in aprilie, din care vreo 7 trilioane facute numai din 2003 incoace.

Comentezi ?!?

duminică, 31 august 2008

Puiul bate conducta



Apocalipsa incepe luni.

Da, al doilea Razboi Rece deja a inceput. Cine il castiga? Nimeni, dar pierde toata lumea. Rusia a taiat vineri accesul pentru 19 companii americane care vand carne de pui sau produse de carmangerie pe piata rusa si a avertizat alte 29 ca ar putea pati la fel. Si asta pe o piata unde producatorii americani au vandut in 2007 produse in valoare de un miliard de dolari iar la precedenta criza de acum cativa ani a fost nevoie de tratative directe Bush jr- Putin pentru rezolvare. De data asta, Rusia joaca de pe pozitii de forta si chiar a gandit miscarea. De regula, lumea tine minte puterea Rusiei doar in privinta energiei si a gigantilor metalurgici. Acum, Kremlinul spera ca economia americana si asa incercata sa mai sufere o lovitura iar nemultumirea interna sa duca oamenii de afaceri sa critice deschis pozitia americana in privinta Georgiei din interior.

Pe de alta parte, "inalte surse din mediul de afaceri" au dezvaluit pentru The Telegraph ca marilor companii ruse din domeniul petrolier le-a fost pus in vedere sa fie gata sa taie petrolul livrat Europei daca luni la sedinta de urgenta a Uniunii Europene se vor decide sanctiuni economice asupra Rusiei. Iar Rusia spera ca prin tragedia preturilor si disperarea ce se va forma dupa o astfel de masura sa castige un control si mai mare asupra Europei. Chiar premierul britanic Gordon Brown a anuntat ca Rusia ar putea folosi arma energetica, dar ca Rusia trebuie sa se supuna regulilor daca vrea sa beneficieze de statutul de membru al G8 sau Organizatiei Mondiale a Comertului. Conform The Observer, deja i-a transmis lui Medvedev intr-o convorbire telefonica sa se astepte la o reactie ferma din partea UE luni.

UE a anuntat ca toate operatiunile rusesti "suspecte" in Occident vor fi luate la puricat. Deja exista precedentul Livitenko iar Marea Britanie nu o sa uite usor ce a urmat si cum Rusia ascunde sub diverse pretexte ucigasul lui Livitenko pentru ca, zic zvonurile, chiar " mama Rasia" a ordonat asta. De data asta, rusii sunt vulnerabili. Foarte probabil americanii discuta deja cu statele din Golf (Arabia Saudita, Kuweit, Bahrain, Qatar) o marire a productiei in cazul in care Rusia opreste livrarile. Asa ca rusii vor lovi in gol. Iar cand UE isi va da seama ca se poate si fara Rusia, totul e iremediabil pierdut pentru rusi.

In plus, Comisia Europeana si organismele anti-frauda vor cerceta afacerile oligarhilor rusi din afara Rusiei. Daca Rusia poate face presiuni pe plan intern in avantajul ei, si UE poate face. Sunt celebre cazurile in care Gazprom a infrant Shell pentru zacamantul Skhalin 2, acum TNK- BP are probleme din cauza dorintei miliardarilor rusi de a prelua controlul. Iar in ultima perioada, din cauza marilor preturi la comodities (burse de marfuri, derivate), industria rusa a primit mari sume de bani. Pe care oligarhii le-au investit tot in Occident. Numai in SUA, rusii au ajuns sa controleze 9% din piata americana a otelului, recent achizitionand companii pentru sume intre 1,3 si 3 miliarde de dolari. Ceea ce va duce la deranjarea stapanilor de la Rusal, Severstal, Lukoil or Norilsk Nickel, Vestul sperand ca prin nemultumirea interna a oligarhilor, acestia singuri sa decida schimbarea cuplului Medvedev- Putin.

In tot ceea ce face, Rusia nu reuseste decat sa se prinda singura in lat putin cate putin. Medvedev, om al afacerilor, provenit de la Gazprom stie clar ca perpetuarea situatiei inseamna sinucidere economica. Parasirea tarii de catre marile concerne straine ar insemna o intoarcere la epoca de piatra economica, atunci cand tara detine resurse dar n-are bani sa le exploateze.
Totusi, tensiunea a atins cote paroxistice in ultimele zile iar liderii lumii au inrosit liniile "telefoanelor rosii". Mai intai doua avioane de pasageri, unul american si unul rus abia s-au evitat dintr-o ciocnire deasupra Caraibilor. Intalnirea de gradul 3 a implicat un Boeing 747 al companiei Transaero, pe ruta Punta Cana (Republica Dominicana) - Moscova si un avion al US Delta Airlines. Au trecut la 60-100 de metri unul pe langa altul. Alta stire spunea acum ceva zile ca Medvedev a anuntat ca Rusia isi rezerva dreptul de a raspunde militar la amplasarea elementelor anti-racheta din Estul Europei. Pe romaneste, sa le bombardeze. Dupa care Rusia a testat cu succes la Plesetsk un nou model de racheta Topol ICBM capabila sa penetreze scutul anti- racheta. Si cu o raza de actiune de 10.000 de kilometri. Dupa care, tot pe surse, SUA au anuntat ca sunt gata sa inghete toate acordurile interguvernamentale cu Rusia din domeniul nuclear.

Luminita de la capatul tunelului e una rosie de avertizare. Maximul de tensiune a venit dupa ce Ria Novosti a citat un fost comandant al flotei ruse din Marea Neagra care a spus ca cele 10 nave NATO ce efectueaza manevre in zona pot fi distruse in 20 de minute.
In largul coastelor romanesti si ucrainiene patruleaza trei nave de razboi americane, fregata poloneza Polaski, cea germana FGS Lubeck, fregata spaniola purtatoare de rachete Amiralul Juan de Borbon, si patru nave ale Turciei. Alte opt nave sunt pe cale sa soseasca. Spionajul rus spune ca navele americane ce au intrat in Marea Neagra au pe ele peste 100 de rachete Tomahawk si rachete anti racheta Harpoon. Rusii au crucisatorul Moskva (din poza), plin de rachete balistice, trei distrugatoare, doua fregate purtatoare de rachete, patru corvete cu rachete si alte sase purtatoare de torpile. In plus, Lukashenko, ultimul dictator al Europei spune ca armament greu este adus in Polonia si statele Baltice, aproape de granita Belarusului.

Nu e intamplator ca dupa actiunile Georgiei dolarul american si economia au inceput sa creasca sustinut, ca intr-un plan pentru salvarea lor si mutarea privirilor de pe economia americana pe "raufacatorul" lumii, proaspat adus sub reflectoare- Rusia. Esticii reclama chiar ca planul este atat o repetitie pentru atacul Iranului, cat si un impuls pe care McCain il primeste in lupta cu Obama pentru Casa Alba, pentru ca demonstreaza validitatea politicii externe republicane.

Rusia a cazut perfect in capcana, desi stia de ea. Daca nu intervenea in Georgia era trimisa cu 20 de ani in urma, un neica-nimeni in politica internationala, peste care oricine putea trece. Iar acest fapt nu coafeaza ambitiile lui Putin. Pe de alta parte, SUA - UE, trebuie sa reactioneze dur atat la invazia Georgiei si recunoasterea celor doua republici separatiste, cat si amenintarile economice (interdictia puilor, amenintarea conductei - pe care o cheama in mod ironic Drujba- "Prietenie"). O decizie slaba luni si neinvadarea Iranului inseamna intrarea ghearei rosii in UE, care ar fi iremediabil pierduta in sfera de influenta rusa, dar si escaladari ale situatiei in toate zonele unde companiile vestice nu sunt iubite, state care vad ca se poate intinde coarda fara a pati nimic: Iran, Venezuela, Cuba, Brazilia, Bolivia, Columbia, Libia, Pakistan, Coreea de Nord, Asia Centrala.

joi, 28 august 2008

Cine pariaza cu mine ca intr-o luna Iranul va fi atacat?



O stire de azi zicea ca Anatoly Nogovitsyn, vicele staffului general al armatei ruse a declarat ca exista o intensa activitate a navelor NATO in Marea Neagra, unde in acest moment sunt 9 nave ale organizatiei nord- atlantice, o alta fregata americana a intrat in Bosfor ieri si ca se mai indreapta spre regiune alte 8. Ce legatura sa aiba asta cu Iranul? Pai si in Golful Persic se afla cea mai mare dizlocare de forte armate de mult timp incoace, ceea ce arata ca SUA se pregatesc intens. Acum multumita lui Sakasvili, americanii au unda verde sa atace Iranul. Cind presedintele georgian a ordonat atacarea Osetiei de Sud si a Abhaziei, rusii au reactionat haotic, n-au gindit nimic in perspectiva. Da, au zdrobit Georgia si nimeni nu are ce face. Dar Rusia s-a dat de gol, ea nu este si nu va fi partenerul Occidentului, atitudine mimata de atita timp cu mina pe robinetul de gaz. Si nu va fi nici de aici inainte cita vreme nu va fi democratica in adevaratul sens al cuvintului, nu dupa cum intelege Gazprom termenul.

Rusii au atacat Georgia si nimeni din Vest n-a intervenit. Au reusit performanta de a se izola. Dar pe acelasi principiu, acum SUA vor ataca Iranul si Rusia nu va putea face nimic. Iar un Iran controlat de americani inseamna exact ceea ce rusii nu vor: deblocarea unor enorme cantitati de petrol si gaze iraniene pentru Europa, astfel incit influenta Rusiei se va reduce treptat. Desigur, se poate spune ca pina acum Rusia avea mari aliati occidentali pe care reusise intrucitva sa-i dezlipeasca de SUA: Franta, Germania, Italia. Si totul pe baza „aurului albastru”: cu francezii de la Total se dezvolta exploatarea enormului zacamint Shtockman, unul din primele cinci zacaminte ale Gazprom, cu E.ON se face gazoductul NordStream care va permite mai usor santajarea de catre Rusia a Ucrainei, Poloniei si a Statelor Baltice, iar cu italienii de la Eni se face South Stream, proiectul ce ar trebui sa ingroape Nabucco si deci sa inchida gura criticilor sai din estul Europei.

Dar vodca bate sahul. Imediat dupa tensionarea relatiilor fondurile de investitii straine au prabusit bursa rusa. Numai ieri a scazut cu 6%, pe fondul marilor ordine de vinzare introduse. Adica isi iau talpasita dupa ce isi marcheaza profitul. O scadere de 6% inseamna numai pentru Gazprom o scadere a capitalizarii cu 18 miliarde de dolari. Rubla pierde si ea, tot din cauza investitorilor care cer multi euro sa plece dupa ce si-au luat profiturile. Banca centrala a Rusiei a pompat numai in ultima saptamina 16 miliarde de dolari ca sa mentina cursul rublei. |n plus, economia Rusiei sufera de mari semne de supraincalzire, cu o inflatie enorma de 15% in acest an. Renuntarea la candidatura pentru a se alatura Organizatiei Mondiale a Comertului va face ca investitorii sa ocoleasca ani buni de acum incolo Rusia. Gazul rusesc nu va fi de ajuns sa modernizeze o tara cit doua continente. Degeaba are petrol, nichel, aluminiu, carbune pentru ca infrastructura e obosita si are nevoie de investitii enorme. Toata puterea Rusiei i se va scurge prin vene si va privi neputincioasa pina va ajunge la un nou moment 1998, cind aproape intrase in incapacitate de plata.

Agresiunea rusa contra unui stat independent si suveran a dat jos marama mironositei de pe fata Rusiei si va pierde exact la ceea ce se pricepe mai bine: gaz natural. Atacarea Iranului de catre SUA nu numai ca va aduce taierea fondurilor pentru toate organizatiile teroriste din Liban, dar va elibera cantitati enorme de gaze naturale catre Europa. Iranul e dupa Rusia al doilea stat ca rezerve. Pina acum Rusia a facut o treaba excelenta momind Iranul cu centrala nucleara pe care Atomstroiexport, un mamut rus de stat o construieste. O data cu centrala, Rusia a reusit izolarea internationala a Iranului. Pe de o parte vecinii de la rasarit ii sprijina pe iranieni cu centrala, pe de alta indeamna la prudenta si se exprima de partea occidentala in problema uraniului. Iar in rastimp, Rusia isi intareste puterea asupra Europei controlind gazul din Siberia si din zona Caspica si fiind deocamdata unica sursa pentru UE.

Dar un atac al Iranului va slabi clar Rusia si va intari si Georgia, deoarece Nabucco va primi un impuls cit sa se intoarca din morti precum Lazar. Din toata tevatura asta a cistigat si Rom~nia ceva: Voestalpine va investi cei 5 miliarde de euro in Rom~nia, pentru ca Ucraina e prea fragila, Turcia e problematica si instabila policitc, iar Bulgaria a pierdut startul.
Aaa, si ambasadorul rus la Bucuresti deja a luat la ochi presa rom~neasca pentru ca nu vede varianta „corecta” asupra invaziei Georgiei, adica cea gindita de la Moscova.

Daniel Ionascu